Šiemet Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena – Palangoje bus kitokia nei kitais metais. Šimtmečio proga šventė truks ne vieną dieną, gatvės jau dabar puošiamos tautiniais akcentais, o tikrąją Valstybės atkūrimo šimtmečio dieną kurorte ne tik skambės muzika, bet ir dangų nušvies įspūdingi fejerverkai.
Valstybės šimtmečio proga Palanga pasipuoš kaip niekada ir pakvies į išskirtinius renginius
Didžiausia šalyje banguojanti trispalvė bus įžiebta jau naktį į vasario 16 d. ir jūros bangomis risis dvi dienas. „V.P.“ nuotr.
Pasitinka tautiniais motyvais papuoštos erdvės
Mūsų miestą, didžiausią Lietuvos pajūrio kurortą, nuolat puošia įmonė „Adam decolight“. Jos direktorius Nerijus Chmieliauskas visada akcentuoja, jog Palangai dažniausiai siūlo tokias puošmenas, kurių Lietuvoje dar niekas nematė. „Man Palanga yra tas miestas, kurio papuošimas atspindi visą įmonės veiklą, sukuria visos šalies įvaizdį. Juk šiame kurorte gausiai lankosi svečiai iš visos Lietuvos bei užsienio šalių. Todėl Palangai nuolat siūlome tokias dekoracijas, tokius papuošimus, kurie mūsų šalyje dar nebuvo naudoti“, – sako N. Chmieliauskas. Anot pašnekovo, Vasario 16-ajai Palanga puošiama pirmą kartą. „Jau pasitinkant didžiąsias žiemos šventes palangiškiai pageidavo, jog puošmenos atspindėtų tautiškumą, miesto vadovai akcentavo, kad pasitinkant valstybės šimtmetį tai ypač svarbu. Tad dalis naujametinių dekoracijų vėl sugrįžta į Palangos gatves, o kai kur puošmenos kuriamos specialiai kurortui“.
N. Chmieliauskas pasakoja, kad tautinių juostų motyvais jau yra padabinta Vytauto gatvės centrinė dalis. Taip pat tautinių spalvų žiedlapiai puošia visą J. Basanavičiaus gatvę. Naujosios, dar niekur neregėtos, dekoracijos Kretingos gatvę papuoš jau netrukus. „Tai bus pajūriui būdingų bangų, bet tuo pačiu ir tautinės trispalvės tematika“, – apibendrina „Adam decolight“ vadovas.
Tautinėmis puošmenomis bus puošiama ir Šventoji: Jūros ir Šventosios gatves papuoš tautiniais motyvais spindinčios dekoracijos. „Džiaugiuosi, kad Palanga tampa ne tik Kalėdų šviesų, o ir tautinių motyvų miestu“, – atsisveikindamas sakė N. Chmieliauskas.
Šventosios pagrindinės viešosios erdvės, kaip ir centrinės gatvės Palangoje, Valstybės šimtmetį pasitinka pasidabinusios tautiškomis dekoracijomis
Didžiausia šalies trispalvė ir įspūdingi fejerverkai
Lietuvos vėliavos spalvomis Šimtmečio proga nušvito ir Koncertų salė, o jūros tiltas Vasario -16-ąją pasidabins Lietuvos bei Palangos vėliavomis. Geltona, žalia ir raudona spalvomis šią dieną nušvis ir Baltijos jūra ties Palangos tiltu. Palanga tapo pirmuoju miestu šalyje, prisijungusiu prie LRT iniciatyvos „Keliu vėliavą“ ir jau sausio 1-ąją, Vėliavos dieną, „išskleidė“ didžiausią Trispalvę virš Baltijos jūros. Tai bus pakartota ir Vasario 16-ąją – Palanga vėl dovanos Lietuvai didžiausią trispalvę virš Baltijos jūros. Šių iniciatyvų autorius – bendrovė „Palangos renginiai“. Jai atstovaujantis Nerijus Stasiulis sako, kad abu projektai (šventiniai fejerverkai bei didžiulė Baltijos bangomis besiritanti trispalvė) yra įtraukti ir į Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės akciją „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai“, kuria kviečiama jubiliejinę Valstybės atkūrimo dieną paminėti kūrybingai bei prasmingai. „Žinome, kad šimtmetį Palangoje minės daugybė tautiečių, atvyks nemažai svečių. Natūralu, kad žiemos metu uždaros erdvės bus sausakimšos, Kurhauzas ar Koncertų salė negalės sutalpinti visų norinčių dalyvauti koncertuose. Todėl pasiūlėme tokią iniciatyvą, kuri būtų priimtina bet kokiai masei svečių, – pasakoja N. Stasiulis. – Didžiausia šalyje banguojanti trispalvė bus įžiebta jau naktį į vasario 16 d. ir jūros bangomis risis dvi dienas. Tad vos išaušus Valstybės šimtmečiui, trispalvė Baltijoje jau banguos. Švies ji ir dieną, ir vakare. Ant tilto atėjusiuosius pasitiks Palangos ir Lietuvos valstybinės vėliavos, o tilto gale bus nušviesta maždaug keturiasdešimties metrų trispalvės. Vasario 16-osios renginius vainikuos šventinis fejerverkas, kurį pakviesime pažiūrėti po Gala koncerto, 22 valandą. Į dangų kylančias puošmenas lydės muzikinis takelis Tautiška giesmė bei V. Kernagio atliekama daina „Mūsų dienos – kaip šventė“. Tad reginys bus išties išskirtinis, įspūdingas ir vienkartinis. Juk Valstybės šimtmetį galime minėti tik kartą gyvenime. Mums labai pasisekė“.
Pasak N. Stasiulio, fejerverkas bus leidžiamas nuo jūros tilto ir kažkuo primins naujametį. Tai – Palangos miesto dovana vietos gyventojams ir į kurortą švęsti atvykusiems svečiams.
Organizatoriai kviečia stebėti įspūdingo fejerverko, kuris bus leidžiamas nuo jūros tilto, jį lydės muzikinis takelis, o jūros bangose plevens tautiška trispalvė
Renginiai startuoja išvakarėse
Prie Prezidentės iniciatyvos jungiasi ir Palangos jaunimas, pasiūlęs kūrybinį projektą „Prie istorijos prisilietus“. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis pradedamas švęsti vasario 15 dienos vidurdienį Nepriklausomybės aikštėje (prie muzikuojančio fontano). Čia bus pristatoma miesto mokinių dovana Palangai – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sukurtas suolas, atspindintis svarbiausias Lietuvos ir Palangos istorijos datas, apimančias pastarųjų šimto metų laikotarpį. Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Laima Valužienė sako, kad kūrybiniame projekte „Prie istorijos prisilietus“ dalyvavo ne viena švietimo įstaiga. „Inicijavome projektą, kuris suteiktų mokiniams žinių apie Lietuvos ir Palangos istoriją, ugdytų jų kūrybiškumą, pilietiškumą. Projekte dalyvavo Senoji gimnazija, „Baltijos“, Vlado Jurgučio ir Šventosios pagrindinės bei Pradinė mokyklos ir kitos švietimo įstaigos. Iš viso dalyvavo 1750 mokinių, t. y. 82 mokinių klasės“.
L. Valužienės teigimu, kiekviena projekto dalyvių klasė svarbiai Lietuvos šimtmečio datai sukūrė pamoką, dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose ar aplankė istorinę vietą, vėliau kūrė pasirinkta tema skaidrę ir keraminę plytelę. „Monolitinis suolas, kurį puošia lygiai šimtas plytelių, Nepriklausomybės aikštėje liks visam laikui, juo galės pasigrožėti visi, atvykstantys į Palangą. O vasario 15 d. visi yra kviečiami įvertinti Palangos vaikų dovaną Lietuvai ir miestui, – akcentuoja L. Valužienė. – Tai nevienadienis projektas, jis turi išliekamąją vertę. Toks ir buvo sumanymas. Tikimės, kad Palangos vaikų sukurtas suolas taps dar vienu traukos objektu mieste. Bet dar svarbiau, kad veikla patiko tiek vaikams, tiek suaugusiesiems“.
Išsamiau su projekto veikla, kūrybiniu palangiškių projektu bus galima susipažinti atvykus ir į Vasario 16-osios Gala koncertą.
Trispalviai startai iš Nepriklausomybės aikštės
Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Robertas Trautmanas sako, kad Vasario 16-ąją veiklos netrūks nei mažam, nei dideliam. „Tikrai bus galima pasirinkti ir kur, ir kaip švęsti. Jau 11 valandą nuo Nepriklausomybės aikštės bus pradėti skelbti startai šventiniam bėgimui „Bėgam, kad Lietuva būtų sveika“. Čia kviečiami visi, bet kokio amžiaus, bet kokio fizinio pajėgumo. Bėgimo trasos, pagal sudėtingumą, taip pat bus išskirtos į geltoną, žalią bei raudoną“, - pasakoja R. Trautmanas ir priduria, jog sunkiausia bus raudonoji trasa. Paskaičiuota, kad geltonoji bus nesudėtinga net septynmečiams, žalioji – nusidrieks apie pusantro kilometro, o užsiregistravusieji į raudonąją, bėgs Vytauto gatve iki parko, prasuks pro Prezidento Antano Smetonos ąžuolą ir grįš Meilės alėja bei Jūratės gatve į Nepriklausomybės aikštę. Planuojama, kad šventiniame bėgime dalyvaus per šimtą sportininkų.
Nupinti šalies šimtmetį patiems
Tie, kas neplanuoja bėgimo, tuo pačiu metu (11 valandą) yra kviečiami dalyvauti Gintaro muziejaus organizuojamame žaidime. Tai bus detektyvinis-edukacinis-orientacinis žaidimas ,,Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai Palangoje”. Gintaro muziejaus metodininkė Giedrė Miežetienė sako, kad jame taip pat gali dalyvauti paties įvairiausio amžiaus žmonės. „Ypač kviečiame šeimas su vaikais, senelius, gimines, galima pasiimti augintinį, jeigu nėra kur palikti, – tikina renginio organizatoriaus atstovė. – Palangos gintaro muziejus kviečia Vasario 16-ąją švęsti kitaip. Visi žinome, kad Palanga yra kraštas ant ,,rubežiaus“, apsuptas įvairių kultūrų, kur buvo tinkama erdvė sklisti lietuvybės idėjoms. Su Palanga susiję net keturi Vasario 16-osios akto signatarai, Lietuvos Prezidentas, čia būrėsi knygnešiai, čia gimė ir skleidėsi inteligentų veikla ir menininkų kūriniai, kurie alsavo laisvės dvasia“.
G. Miežetienės įvardinto detektyvinio žaidimo dalyviai turi rinktis prie buvusios autobusų stoties, kur įsikūręs Turizmo informacijos centras. Visiems bus išdalinti žemėlapiai, pagal kurį orientuodamiesi per 2.30 val. dalyviai privalės surasti trijų kilometrų trasoje esančias istorines vietas (jų bus dvylika). Jos susijusios su Lietuvos nepriklausomybę kūrusiais ir puoselėjusiais asmenimis. Paskutinė maršruto stotelė – Palangos gintaro muziejus. Edukacijų centre bus aptarti turo rezultatai, įspūdžiai. Organizatoriai primena, kad dalyviai turi pasirūpinti patogia avalyne, turėti rašiklius bei išmaniuosius telefonus, būti pasipuošę tautinėmis spalvomis. Kaip ir kiti šventiniai renginiai, pastaroji veikla – nemokama. Tačiau būtina registruotis iš anksto el. paštu gintaro.muziejus@ldm.lt arba telefonais (8460) 30 326 ir (8460) 30 314.
Gausu edukacinės, kultūrinės veiklos
Edukaciniai, kultūriniai renginiai vyks ir kitose miesto erdvėse. R. Trautmanas primena, kad Palangoje yra tradicija Vasario 16-ąją būtinai sudalyvauti šv. Mišiose už Lietuvą. Kaip ir kasmet, jos bus aukojamos katalikų bažnyčioje 11.45 val. „O joms pasibaigus šv. Mišių dalyviai ir kiti miesto svečiai raginami neskubėti iš šventovės. Lygiai 12.30 val. pradės skambėti visų bažnyčių varpai. Taip mes prisidėsime prie visoje Lietuvoje vykstančio projekto „Varpų gausmas šimtmečiui“. Tad varpus vienu metu skambins, prie akcijos prisidės visų koncesijų tikintieji“, – pasakoja Kultūros skyriaus vedėjas. Pašnekovas primena, kad Bažnyčia daug prisidėjo prie mūsų valstybės kūrimo, o sovietinės okupacijos metais skatino ir palaikė gyvą tautos laisvės siekį.
13.30 val. tradiciškai prie J. Basanavičiaus paminklo bus pagerbti Vasario 16-osios signatarai, 15 val. dr. Jono Šliūpo memorialinėje sodyboje, tarsi ankstesnės ceremonijos tąsa, bus pristatyta paroda „4 Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai – Palangos progimnazijos ugdytiniai“, o 16 val. Anapilyje (Kurorto muziejus) pakvies A. Bružo filmo „Istorijos perimetrai“ peržiūra.
Šventojoje 14 val. organizuojamos edukacinės dirbtuvės visai šeimai „Trispalvė“ (Šventosios g. 1).
Neregėtas muzikantų derinys
Pasigaminę šventinės atributikos šventojiškiai ir šio miestelio svečiai laukiami Palangoje, kur vakarą vainikuos ne tik fejerverkai, o ir įspūdingas Gala koncertas. „Koncertų bus ne vienas. Tuo pačiu metu, kai šventojiškiai rinksis į edukacines dirbtuves, Palangoje esantieji bus pakviesti į Kurhauzą. Čia 14 val. vyks koncertas „Tėvynei giedu naują giesmę“, kuriame pasirodys styginių kvartetas „Musica in vivo“, Palangos kamerinis choras ir „Grubiojo“ teatro artistai, – šventinę renginių programą pristato R. Trautmanas. – O 18 val. visų lauks Koncertų salė. Gala koncertą sudarys dvi dalys: pirmojoje skambės sveikinimai, bus pristatyta palangiškių veikla, pasirodys jaunieji miesto talentai. Žinoma, labiausiai laukiama antroji koncerto dalis, kurioje kartu koncertuos roko grupė „Biplan“ ir Palangos orkestras. Skirtingų muzikos žanrų muzikantai sykiu atliks keturiolika kūrinių“.
Kultūros skyriaus vedėjo žiniomis, bilietų rezervacija buvo žaibiška: per du tūkstančių žiūrovų talpinanti Palangos koncertų salė buvo rezervuota per keturias valandas. R. Trautmanas ragina tuos, kurie žino, jog negalės atvykti į koncertą, atšauktų rezervaciją. „Būtų labai gražu, kad šios šaliai svarbios šventės metu visi būtume solidarūs, bendruomeniški. Norėtųsi, kad į Gala koncertą galėtų patekti visi atėjusieji“, – ragina ir viliasi R. Trautmanas.
Savivaldybė kviečia palangiškius švęsti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną ir aktyviai dalyvauti Vasario 16-ajai skirtuose renginiuose.
Palangos m. savivaldybės inf.