Grūšlaukės bažnyčią papuošė skulptoriaus A. Mončio sukurtos „Kryžiaus kelio stotys“, o biblioteką – autentiški parodų plakatai

Šv. Jono Nepomuko bažnyčioje atidaryta fotografijų paroda
Šv. Jono Nepomuko bažnyčioje atidaryta fotografijų paroda

2021 m. rugsėjo 19 d. per vykstančius Šv. Mato atlaidus Grūšlaukėje (Kretingos raj.), Šv. Jono Nepomuko bažnyčioje atidaryta fotografijų paroda „Antano Mončio (1921–1993) Kryžiaus kelio stotys. Laonas“. Anksčiau eksponuota Palangos Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, o dabar lankanti skulptoriaus ir jo tėvų amžinojo poilsio vietą, ši paroda – padėka gimtajai žemei, jos žmonėms, skulptoriaus tėvams. 

„Gera matyti šią parodą tose apylinkėse, kurios buvo brangios A. Mončiui. Tai tarsi įrėmina jo paties gyvenimą: netoli – gimtoji vieta Mončių kaimas, parodoje – įspūdinga kūryba, jungianti Lietuvą ir Prancūziją, šalia – Grūšlaukės kapinaitės, amžinoji poilsio vieta“, – sako Antano Mončio namų-muziejaus direktorė, menininko dukterėčia Loreta Birutė Turauskaitė, pridurdama, kad tuo pačiu metu šią atidarytą parodą papildo ir kita, Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Grūšlaukės filiale eksponuojamų A. Mončio sukurtų plakatų paroda.

Antano Mončio namų-muziejaus kartu su partneriais – Palangos miesto savivaldybe, Grūšlaukės biblioteka ir bendruomene – surengtoje fotografijų parodoje „Antano Mončio (1921–1993) Kryžiaus kelio stotys. Laonas“ pateikiamas pasakojimas apie vieną ankstyviausių ir įspūdingiausių menininko projektų, kurio metu buvo sukurta 14 Kryžiaus kelio stočių, kelio madonos ir šv. Juozapo skulptūros Laone esančiai Šv. Marcelio bažnyčiai. Yra žinoma, kad 1952 m. buvo parengtas šiai šventovei sukurtų kūrinių ekspozicinis pristatymas, kuris tapo pirmąja asmenine A. Mončio kūrinių paroda.

„Vienas iš mūsų buvo laimingesnis už kitus. Tai Antanas Mončys, kurio skulptūra puošia bažnyčią žymiam Laono miesto. Jam pasisekė išgelbėti daug mūsų meno turtų ir įamžinti juos akmenyje, patalpinti tokiame krašte, kur jau stovi nuo seniausių laikų graikų ir romėnų, Egipto ir viso pasaulio meno turtai“, – taip apie šiuos kūrinius 1953 m. atsiliepė menininko amžininkas, kolega ir bičiulis, žinomas dailininkas Vytautas Kasiulis (1918–1995).

Įvertinant didelę šių kūrinių meninę ir estetinę vertę, svarbią reikšmę lietuvių dailės kontekste, minint skulptoriaus gimimo šimtmetį, Lietuvoje nuspręsta surengti tam dedikuotą parodą. O kadangi fiziškai perkelti sukurtų bareljefų ir skulptūrų neįmanoma, kūriniai atspindėti fotografijose.

Pasak L. B. Turauskaitės, taip šiuo metu pajūryje natūraliai susiklostė A. Mončio biografinis-kūrybinis kelias. Čia atvykusieji galės susidaryti atitinkamą ir lankstų vienos dienos maršrutą: aplankyti gimtajį menininko Mončių kaimą, Grūšlaukės Šv. Jono Nepomuko bažnyčioje eksponuojamą fotografijų parodą ir pažinti sakralius A. Mončio kūrinius, tuomet užsukti į Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Grūšlaukės filiale eksponuojamų A. Mončio sukurtų plakatų parodą ir pažinti jo „pasaulietinę“ kūrybą, aplankyti Grūšlaukės kapinaitėse esantį menininko kapą, o vėliau atvyti į Palangoje esančius Antano Mončio namus-muziejų.

Vienas iš A. Mončio sukurtų plakatų, eksponuojamų Grūšlaukės bibliotekoje
Vienas iš A. Mončio sukurtų plakatų, eksponuojamų Grūšlaukės bibliotekoje

Grūšlaukėje surengtos A. Mončio atminimui dedikuotos parodos veiks iki spalio 30 dienos. Jas apžiūrėti Grūšlaukės Šv. Jono Nepomuko bažnyčioje vykstančių pamaldų metu (ir pagal susitarimą) bei Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Grūšlaukės filialo darbo laiku – nuo pirmadienio iki penktadienio 10.30–17.00 val.

A. Mončio sukurta viena iš Kryžiaus kelio stočių A. Mončio sukurta viena iš Kryžiaus kelio stočių A. Mončio sukurta viena iš Kryžiaus kelio stočių
Antano Mončio namų-muziejaus inf.
Šv. Mato atlaidai Grūšlaukė Šv. Jono Nepomuko bažnyčia fotografijų paroda „Antano Mončio (1921–1993) Kryžiaus kelio stotys. Laonas“
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,922