Teisingumo viceministrė: kainų tyrimas parodė, kad Lietuva nėra pigi šalis

BNS nuotr.

Teisingumo ministerijos ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) atliktas maisto produktų kainų elektroninėse parduotuvėse 12-oje ES šalių palyginimas parodė, kad Lietuva nėra pigi šalis, sakė teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė. 

„Lyginome populiariausias ir svarbiausias maisto produktų kategorijas: mėsos, žuvies, gazuotų gėrimų, padažų ir pan. Lyginome daugiausia tarptautinius, plačiai paplitusius prekės ženklus. Pagrindinė išvada yra tokia, kad, palyginus ES šalyse parduodamų tarpvalstybinių prekės ženklų kainas, Lietuva jau nėra pigi šalis. Už daugelį populiariausių prekės ženklų produktų mokame panašiai kaip Vakarų Europa. O už kai kuriuos produktus mokame brangiau“, – žurnalistams sakė I. Gudžiūnaitė. 

Tuo metu VVTAT direktorė Neringa Ulbaitė sakė, kad didžiausios kainos užfiksuotos Airijoje, o mažiausios – Lenkijoje. 

„Didžiausios kainos užfiksuotos Airijoje, mažiausių kainų daugiausia užfiksuota Lenkijoje – pigiausi 12 produktų iš 40 patikrintų. Kainos kartais gali skirtis drastiškai. Pavyzdžiui, mineralinis vanduo „San Pellegrino“ yra pigiausias Prancūzijoje, kur kainuoja 0,56 euro, o Airijoje – 2,77 euro. Lietuvoje šis vanduo kainuoja 1,39 euro. Tai du su puse karto daugiau, palyginus su mažiausia kaina“, – sakė N. Ulbaitė. 

Kainų lyginimo portalo Pricer.lt atstovas Arūnas Vizickas pastebėjo, kad perkamoji galia stipriai priklauso nuo prekybininkų. 

„Nepaisant to, kad grūdai šiemet pabrango, pigiausi duonos gaminiai sugebėjo atpigti. Vis dėlto perkamoji galia yra pas prekybininkus, ir jie gali, atsirinkdami vieną ar kitą gamintoją, daryti įtaką žaliavos, resursų, išlaidų aspektams“, – sakė jis. 

A. Vizickas taip pat sakė, kad kai kuriais atvejais pastebima, jog lietuviai renkasi brangesnes prekes, – pavyzdžiui, lietuvišką pieną, kurio kaina yra aukštesnė nei atvežto iš kitų šalių. 

Pasak jo, pasirinktas tyrimo būdas, kai kainos buvo lyginamos 12-oje ES šalių ir tik internetinėse parduotuvėse, yra pakankamai optimalus, tačiau jis nepretenduoja į absoliučią tiesą. Jo teigimu, kainos lietuviškose internetinėse parduotuvėse buvo lyginamos su didžiosiomis – Prancūzijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės – rinkomis bei Lietuvos kaimynėmis – Latvija, Estija, Lenkija ir pan. 

Vartotojų instituto vadovė dr. Zita Čeponytė akcentavo, kad kainų palyginimas Lietuvoje vartotojams yra apsunkintas, todėl tam turėtų atsirasti kainų palyginimo portalas. 

„Šiandien negalime dėl riboto skaičiaus žaidėjų palyginti kainų. Turime vykti į parduotuves ir aiškintis, kokios yra kainos. Todėl kainų palyginimas turėtų būti viena iš krypčių, ties kuria turėtume dirbti“, – sakė Z. Čeponytė. 

Ji taip pat sakė, kad neretai maisto kainos Lietuvos internetinėse ir fizinėse parduotuvėse yra panašios arba identiškos. 

Scott Warman/Unsplash nuotr.

„Kaina Lietuvos internetinėse ir fizinėse parduotuvėse yra panaši arba identiška, kas nėra normalu, nes vis dėlto neturime Lietuvoje didelės konkurencijos. Turime didelę internetinę parduotuvę, kur vartotojai gali apsipirkti, dėl to yra galimybė išlaikyti aukštesnes kainas, kai turime segmentaciją ir neturime pasirinkimo galimybės“, – pažymėjo ji. 

Tyrimas parodė, kad saldainių „Ferrero Rocher“ kaina Lietuvos internetinėse parduotuvėse yra didesnė nei Vokietijoje, kurioje saldainiai kainuoja 3,49 euro. Tuo metu Lietuvoje kaina už šiuos saldainius siekia 5,19 euro. Lenkai už šį produktą moka 4,66 euro. 

Vokiečiai pigiau – 2,59 euro – moka ir už „Danone Actimel“ braškių skonio jogurtinį gėrimą, kai Lietuvoje šis produktas kainuoja 2,99 euro, Lenkijoje – 2,33 euro. 

Tuo metu sūris „President Bri“ su baltuoju pelėsiu Lietuvoje kainuoja 1,49 euro, Vokietijoje – 1,47 euro, Lenkijoje – 1,13 euro. 

Už litrą saulėgrąžų aliejaus lietuviai elektroninėje parduotuvėje moka 2,24 euro, Lenkijoje – 1,63 euro. Kvietiniai miltai (aukščiausios rūšies, 1 kilogramo pakuotė) Lietuvoje kainuoja 0,74 euro, Vokietijoje – 0,99 euro, Lenkijoje – 0,44 euro. 

ELTA primena, kad rugpjūtį Teisingumo ministerija ir VVTAT pristatė panašų tyrimą apie drabužių, avalynės, buitinės technikos kainų palyginimą Lietuvoje ir kitose ES valstybėse. Atliktas tyrimas apėmė 20 drabužių, 20 avalynės ir 20 buitinės technikos prekių.

Pagal 12-os ES šalių ne maisto prekių, parduodamų interneto parduotuvėse, atlikto tyrimo duomenis, pastebimos įvairios tendencijos: vienos prekių kainos didesnės Lietuvoje, kitos – mažesnės arba vienodos kaip ir kitose ES valstybėse. Buvo pažymima, kad tam tikri tų pačių prekių kainų svyravimai ES šalyse galimi dėl mokestinės sistemos skirtumų, transportavimo išlaidų ir kitų objektyvių paaiškinamų veiksnių.

ELTA

Teisingumo Viceministrė Kainų Tyrimas parodė Lietuva Nėra Pigi Šalis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Kultūra
2020 metai visam pasauliui sukėlė virtinę iššūkių dėl pasaulinės pandemijos. Palangos kultūros ir jaunimo centras – ne išimtis, tačiau nenumatyti projektai ir renginiai išmokė į pokyčius žiūrėti lanksčiai bei ieškoti kūrybiškų sprendimų, mokymosi ir naujų atradimų galimybių. Nuo rekordo iki Aukso paukštės Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio proga Palangos kultūros ir jaunimo centras (PKJC) papuošė Palangą pulsuojančia vėliava iš juostelių su šūkiu...
Sveikata
Per vakar parą Lietuvoje buvo patvirtinti 202 atvejai koronavirusinės infekcijos atvejai. 65 atvejai buvo patvirtinti Vilniaus apskrityje, 58 Kauno, 22 Klaipėdos, 15 Marijampolės, 8 Panevėžio, 28 Šiaulių, po 3 Telšių ir Utenos apskrityse. Taip pat per praėjusią parą šalyje buvo užfiksuoti 6 įvežtiniai atvejai, iš jų po 2 iš Jungtinės Karalystės ir Baltarusijos ir po 1 iš Vokietijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų. Iš 202 atvejų 60 asmenų užsikrėtimo aplinky...
Įvykiai
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino izoliavimosi namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar savivaldybės administracijos numatytose patalpose taisykles. Izoliacijoje esantiems asmenims numatytos išimtys tais atvejais, kai norima vykti balsuoti Seimo rinkimuose bei lankant artimųjų kapus. Tam tikros išimtys taikomos ir sportininkams, jūrininkams bei Lenkijos piliečiams. Nauja tvarka numatyta sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu. Da...
Įvykiai
Pirmadienį, spalio 19 d., prasideda išankstinis balsavimas Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų antrajame ture. Kaip prieš dvi savaites, taip ir dabar, balsuoti iš anksto bus galima net keturias dienas – spalio 19-22 dienomis nuo 7 iki 20 valandos. Rinkėjai, dėl įvairių priežasčių negalintys balsuoti spalio 25 d., turi galimybę balsuoti iš anksto bet kurioje šalies savivaldybėje. Balsavimas iš anksto bus organizuojamas Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių...
Įvykiai
Informuojame, kad nuo spalio 20 d. 12 val. iki spalio 21 d. 10 val. Būtingės, Kalgraužių, Mažučių, Šventosios miškuose Lietuvos kariuomenės Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono kariai vykdys orientacinį žygį. Žygio metu nebus naudojamos mūšio imitacinės priemonės (mokomieji šoviniai ir pirotechnika), nebus vykdomi kasimo darbai.
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 205 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 70 iš jų registruota Vilniaus, 44 Šiaulių, 27 Kauno, 22 Klaipėdos, 21 Telšių, po 7 – Marijampolės ir Panevėžio, 6 Tauragės bei 1 Alytaus apskrityse.  Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal šiuo metu turimus duomenis, praėjusią parą užsikrėtė 146 asme...
Įvykiai
„Šiandien Palangoje – istorinė diena“, – tokiais žodžiais į gausiai susirinkusius kurorto gyventojus ir svečius šeštadienį kreipėsi Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. Ir iš tiesų kurortas turi priežastį džiaugtis – duris visuomenei atvėrė restauruota medinė Kurhauzo dalis. Šiuo svarbiu įvykiu padėtas taškas ne vienerius metus trukusioje kurorto simbolio – Kurhauzo – atgimimo po 2002-ųjų gaisro istorijoje. Gausus būrys palangiškių ir kurorto svečių šešt...
Kriminalai
Ikiteisminį tyrimą atliekantys Palangos miesto PK pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – padėti atpažinti nuotraukose užfiksuotą asmenį, galintį suteikti tyrimui vertingos informacijos. Pažinusius asmenį, prašome informuoti telefonu 8 700 64716, arba el. paštu: [email protected] Dėkojame už bendradarbiavimą.
Įvairios
Degtukas židinio liepsnos pradžia rudens šaltam ryte *** Mintis naujos dienos nata dainos likimo mano *** Kava juoda stipri karšta vienintelė iš vakar *** Šviesa ugnies aušros manęs nubalina su meile dvasią *** Malda prabudusiems dangaus dievams bebaimiai apkabinus mirtį *** Gyvenimas kasryt naujai mane ugnim kava palepina *** Šypsaus man atgalios mirtis tad švęskime gyvenima